Pranešėjų apsauga

Lietuvos Respublikos pranešėjų apsaugos įstatymas (toliau – Įstatymas) nustato apie pažeidimus įstaigose pranešusių asmenų teises ir pareigas, jų teisinės apsaugos pagrindus ir formas, taip pat šių asmenų apsaugos, skatinimo ir pagalbos jiems priemones, siekiant sudaryti tinkamas galimybes pranešti apie teisės pažeidimus, keliančius grėsmę viešajam interesui arba jį pažeidžiančius, užtikrinti tokių pažeidimų prevenciją ir atskleidimą.

Pranešėjas – asmuo, kuris pateikia informaciją apie pažeidimą įstaigoje, su kuria jį sieja ar siejo tarnybos ar darbo santykiai arba sutartiniai santykiai (konsultavimo, rangos, stažuotės, praktikos, savanorystės ir pan.), ir kurį kompetentinga institucija (Lietuvos Respublikos prokuratūra) pripažįsta pranešėju.

Pagal Įstatymą informacija apie pažeidimus teikiama dėl:

  • pavojaus visuomenės saugumui ar sveikatai, asmens gyvybei ar sveikatai;
  • pavojaus aplinkai;
  • kliudymo arba neteisėto poveikio teisėsaugos institucijų atliekamiems tyrimams ar teismams vykdant teisingumą;
  • neteisėtos veiklos finansavimo;
  • neteisėto ar neskaidraus viešųjų lėšų ar turto naudojimo;
  • neteisėtu būdu įgyto turto;
  • padaryto pažeidimo padarinių slėpimo, trukdymo nustatyti padarinių mastą;
  • kitų pažeidimų.

 

Jei turite informacijos apie pažeidimą – Valstybės duomenų agentūroje galbūt rengiamą, daromą ar padarytą nusikalstamą veiką, administracinį nusižengimą, tarnybinį nusižengimą ar darbo pareigų pažeidimą, taip pat šiurkštų privalomų profesinės etikos normų pažeidimą, mėginimą nuslėpti minėtą pažeidimą ar kitas grėsmę viešajam interesui keliantį arba jį pažeidžiantį teisės pažeidimą – pateikite pranešimą Valstybės duomenų agentūros vidiniu informacijos apie pažeidimus teikimo kanalu – elektroninio pašto adresu [email protected].

 

Pranešimą pateikite užpildydami šią formą arba išdėstykite laisvos formos dokumente, kuriame turi būti nurodoma:

1. kad informacija teikiama vadovaujantis Pranešėjų apsaugos įstatymu;

2. kas, kada, kokiu būdu ir kokį pažeidimą padarė, daro ar rengiasi padaryti ir pan.;

3. sužinojimo apie pažeidimą data ir aplinkybės;

4. asmens, pranešančio apie pažeidimą, vardas, pavardė, darbovietė, kiti kontaktiniai duomenys;

5. jeigu įmanoma, pateikiami bet kokie turimi dokumentai, duomenys ar informacija, atskleidžianti galimo pažeidimo požymius;

6. ar asmuo, pranešantis apie pažeidimą, pageidauja gauti pranešėjo statusą.

Pranešimas apie pažeidimą gali būti ir anonimiškas (nenurodyti jį teikiančio asmens duomenys (vardas, pavardė, parašas, kontaktiniai duomenys).

Informacijos pagal Lietuvos Respublikos pranešėjų apsaugos įstatymą administravimo Valstybės duomenų agentūroje tvarkos aprašas, patvirtintas Valstybės duomenų agentūros generalinio direktoriaus 2024 m. rugpjūčio 13 d. įsakymu Nr. DĮ-162 „Dėl vidinio informacijos apie pažeidimus teikimo kanalo Valstybės duomenų agentūroje steigimo ir informacijos pagal Lietuvos Respublikos pranešėjų apsaugos įstatymą administravimo Valstybės duomenų agentūroje tvarkos aprašo patvirtinimo“.

Atnaujinimo data: 2024-09-03