2024-10-02

Pristatytas savivaldybėms skirtas duomenų analizės įrankis Savivaldos DataLab

Šiandien Valstybės duomenų agentūra savivaldos atstovams pristatė naują duomenų analizės įrankį – aplikaciją Savivaldos DataLab. Aplikacijoje pateikti duomenys leidžia atlikti įvairias analizes sprendžiant kasdienius aktualius savivaldybių klausimus, planuojant strateginius tikslus, o prireikus – valdyti krizes bei ekstremalias situacijas.

Šis įrankis savivaldybėms – prioritetinis Agentūros uždavinys nuo pat Valstybės duomenų ežero kūrimo pradžios. Technologinis ir su juo susijęs kompetencijos atotrūkis mažesnėse savivaldybėse, palyginti su didžiosiomis ar centrinės valdžios institucijomis, – milžiniškas. Moderniausių technologijų pagrindu pradėjusi kurti Valstybės duomenų ežerą, kuriame iki 2026 m. planuojama integruoti kelis šimtus valstybės duomenų išteklių, Agentūra siekia pasidalyti su savivaldybėmis duomenų ežero teikiamomis duomenų analitikos galimybėmis, kurios leistų, nekuriant papildomų technologinių sprendimų, pereiti į kokybiškai naują – duomenimis grįstų sprendimų – etapą.

Savivaldos DataLab kūrėme norėdami užtikrinti, kad remiantis duomenimis visos savivaldybės galėtų tinkamai įsivertinti jiems kylančių problemų mastą, jų kompleksiškumą ir rastų pagrįstus ir objektyvius atsakymus. Esame pasirengę išmokyti savivaldybių specialistus naudotis nauju įrankiu, tereikia jų pačių iniciatyvos“, – sako Valstybės duomenų agentūros generalinė direktorė dr. Jūratė Petrauskienė.

Šiuo metu Savivaldos DataLab suteikia galimybę analizuoti švietimo, pažeidžiamiausių visuomenės grupių evakuacijos ir infrastruktūros temas. Agentūros nuomone, tai pačios iliustratyviausios temos, galinčios įtikinti savivaldybes pradėti naudotis įrankiu. Savo ruožtu, Agentūra pasirengusi pagelbėti kiekviename žingsnyje – organizuodama nuotolinius ar gyvus pristatymus, mokymus, ar prireikus – savivaldybių analitikų stažuotes Agentūroje.

Naudojantis Savivaldos DataLab parengtais švietimo duomenimis jau dabar galima stebėti, kaip vyksta netipinė mokinių migracija ir analizuoti mokinių pamokų lankomumo rodiklius. Turimi duomenys parodo netipinių migracijų skaičių, migruojančių mokinių klases, informaciją apie pirminę ir naująją mokyklas. Atskirai pateikiami lankomumo rodikliai leidžia įvertinti vidutinį praleistų ir nepateisintų pamokų skaičių, sužinoti, kokio amžiaus mokiniai pamokas praleidžia dažniausiai.

Kita sprendžiama problema – pasirengimas didesnio masto krizei. Iki šiol nebuvo kaupiami sąrašai apie vyresnio amžiaus žmones ir asmenis, turinčius negalią, kuriems būtų reikalinga pagalba evakuacijos metu. Peržiūrėjus žmonių paplitimą ir jų gyvenamąją vietą buvo parengta informacija apie tris artimiausius apsaugos statinius labiausiai pažeidžiamiems gyventojams. Aplikacijoje taip pat nurodoma bazinė informacija apie asmenį, tokia kaip amžius ir lytis, bei papildomi duomenys, pvz., ar yra kartu gyvenantis asmuo, kuris prireikus galėtų jam padėti.

Savivaldos DataLab galima analizuoti ir pastatų būklę – pastatų energinį naudingumą. Panaudojant duomenis apie pastatų požymius ir jų energinio naudingumo klases, pastatams buvo priskirtos energinio naudingumo kategorijos (aukšta, vidutinė, žema). Taip pat prognozuojamos vidutinės šiluminės energijos sąnaudos ir vidutinis išmetamo CO2 kiekis per metus vienam kv. m. savivaldybių gatvėse.

Pristatymo renginyje dalyvavo beveik 300 žmonių. Tarp jų buvo įvairių savivaldybių atstovai, taip pat LR Vyriausybės, Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos, Vidaus reikalų ministerijos ir kitų įstaigų atstovai.

Projektas „Valstybės informacinių išteklių integravimas į duomenų ežerą“ finansuojamas pagal planą „Naujos kartos Lietuva“ iš Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo priemonės (EGADP, angl. – RRF).