2024-06-21

Tarptautiniuose susitikimuose ypatingas dėmesys skirtas DI panaudojimui statistikos reikmėms

Birželio 17–21 d. Valstybės duomenų agentūros generalinė direktorė dr. Jūratė Petrauskienė ir direktorės pavaduotoja Gita Literskė dalyvavo Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (EBPO) Statistikos ir statistikos politikos komiteto posėdyje Paryžiuje ir Europos statistikų konferencijos plenarinėje sesijoje Ženevoje.

Statistikos ir statistikos politikos komiteto posėdyje aptartas dirbtinio intelekto naudojimas statistikos reikmėms. Remiantis „Government AI Readiness Index 2023“ duomenimis, Lietuva užima 35 vietą iš 193 šalių pagal valstybės pasirengimą taikyti dirbtinį intelektą (DI). Tai rodo, kad Lietuva yra sėkmingai pasiruošusi integruoti DI sprendimus teikdama viešąsias paslaugas visuomenei.

Paryžiuje rengtame statistikos ekspertų susitikime akcentuota, kad DI technologijos oficialiojoje statistikoje gali būti naudingos gerinant duomenų rinkimą, apdorojimą ir analizę ir pateikiant tikslesnes, išsamesnes ir greitesnes įžvalgas. Sutarta, kad būtina apsvarstyti DI integracijos etinius, teisinius ir privatumo aspektus. 

Posėdyje EBPO valstybės narės taip pat svarstė Kroatijos ir Bulgarijos statistikos tarnybų vertinimą šioms šalims siekiant narystės EBPO. Aktyviai diskutuota apie kompleksinį duomenų surinkimą vykdant apklausas, aptarti nauji sudėtingų socialinių reiškinių vertinimo modeliai ir kitos temos.

Europos statistikų konferencija skirta įvertinti didžiausius statistikos iššūkius ir ruošti gaires bei rekomendacijas, kaip pagerinti statistikos rengimą nacionaliniu lygiu ir jos tarptautinį palyginamumą. Konferencija yra vienas seniausiai organizuojamų statistikos bendruomenei skirtų susitikimų pasaulyje – jos veiklos pradžia fiksuojama dar 1928 metais.

Renginio metu kartu su JT Pasaulinės geoerdvinės informacijos valdymo komitetu Europos regionui apžvelgtos nacionalinių statistikos institucijų (NSI) ir geoerdvinių agentūrų darbo strateginės kryptys bei numatomos ateities tendencijos. Diskutuota apie geoerdvinių ir statistinių duomenų integravimą, siekiant efektyviau spręsti sudėtingus klausimus.

Ypatingas dėmesys skirtas dirbtinio intelekto ir mašininio mokymosi teikiamoms galimybėms aptarti. Naujos technologijos, tokios kaip didelių kalbų modeliai (angl. LLM), turi potencialo padidinti darbuotojų produktyvumą padėdami jiems atlikti kasdienes užduotis, o dar svarbiau – pagerinti vartotojams teikiamas paslaugas. Susitikimo dalyviai dalijosi dirbtinio intelekto taikymo savo organizacijose praktine patirtimi, nauda ir iššūkiais.

Plenarinėje sesijoje taip pat aptartas ateinančių metų nacionalinių sąskaitų sistemos įgyvendinimas, Oficialiosios statistikos modernizavimo aukšto lygio grupės darbas, specialiosios grupės ataskaita apie NSI vaidmenį siekiant nacionalinių klimato srities tikslų ir kitos aktualios temos.