2024-01-25

Šeštajame „Atvirų duomenų klubo“ susitikime – dėmesys didelės vertės duomenims

Valstybės duomenų agentūroje surengtas šeštasis „Atvirų duomenų klubo“ susitikimas. Jo metu kartu su ministerijų ir institucijų, atsakingų už duomenų atvėrimą, atstovais aptarta Lietuvos duomenų atvėrimo pažanga, didelės vertės duomenų atvėrimas, atvirų duomenų portalo atnaujinimas ir naudotojų poreikių valdymas.

Ekonomikos ir inovacijų ministerijos atstovai pristatė pastarųjų metų Lietuvos duomenų atvėrimo pažangą tarptautiniuose tyrimuose. Pavyzdžiui, Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (EBPO) reitinge „OURdata Index“ 2019 metais Lietuva buvo 32 vietoje, o šiuo metu yra geriausiųjų dešimtuke. Visose kategorijose Lietuva viršija EBPO nustatytą vidurkį ir kartu su Pietų Korėja, Prancūzija, Lenkija, Estija, Ispanija, Airija, Slovėnija, Danija ir Švedija yra priskiriama aukščiausiai vertinamų šalių grupei.

Išskirtos valstybės pasižymi visapusišku požiūriu į duomenų atvėrimo iniciatyvas – nuo atvirų duomenų strategijų kūrimo ir teisinių reikalavimų įgyvendinimo iki aukštos kokybės duomenų skelbimo ir bendradarbiavimo su suinteresuotomis grupėmis, siekiant skatinti pakartotinį duomenų naudojimą.

Valstybės duomenų agentūros Valstybės duomenų valdysenos informacinės sistemos skyriaus duomenų išteklių analitikė Milda Aksamitauskienė pristatė projektą „Valstybės informacinių išteklių integracija į valstybės duomenų ežerą“. Jo tikslas – didinti valstybės atsparumą grėsmės ir duomenų kuriamą naudą. Šiuo metu projekto komandą sudaro 48 žmonės, bendradarbiaujama su 261 institucija ir jau identifikuota virš 1 tūkst. informacinių išteklių.

Susitikime dalyvavo institucijos, turinčios didelės vertės duomenų (DVD) rinkinius, tokios kaip Lietuvos automobilių kelių direkcija, Ryšių reguliavimo tarnyba, Valstybinis patentų biuras, Nacionalinė žemės tarnyba, Lietuvos geologijos tarnyba, Aplinkos apsaugos agentūra ir Kalėjimų tarnyba, todėl pagrindinis dėmesys skirtas DVD aptarimui. Europos Komisijos teisės aktai numato, kad iki šių metų birželio mėnesio visos Europos Sąjungos valstybės turi atverti ir paskelbti numatytų šešių kategorijų DVD rinkinius (apie tai daugiau skaitykite čia). Jau yra atverti 84 rinkiniai, o stebėti atvėrimo procesą galima švieslentėje.

Projekto ir DVD pristatymą rasite čia (PDF).

Informacinės visuomenės plėtros komiteto atstovas taip pat pasidalijo Lietuvos atvirų duomenų portale paskelbtais atnaujintais vaizdo įrašais duomenų atvėrėjams, aptarė iš naudotojų gautus poreikius duomenų rinkiniams.

Valstybės duomenų agentūra įgyvendina projektą „Valstybės informacinių išteklių integravimas į duomenų ežerą“, kuris finansuojamas Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo plano „Naujos Kartos Lietuva” ir Lietuvos valstybės biudžeto lėšomis.

LT_00_Fichier de reproduction Next Generation EU_POS_POS.pngNKL-Logo_Horizontal-RGB.png