Pakartotinis sveikatos duomenų panaudojimas taps proveržiu efektyvesniam vėžio gydymui
Pilotiniame pakartotinio sveikatos duomenų panaudojimo startuoliams projekte išrinktas laimėtojas, kurio spartesnį sprendimo vystymą efektyvesnei vėžio terapijai padės vykdyti ir nuasmeninti lietuviški sveikatos duomenys. Tai – startuolis „BrachyDose“, vystantis dozimetrijos sistemą, skirtą gydymo kokybės užtikrinimui ir jos kontrolei vienam iš dažniausių vėžio gydymo būdų – brachiterapijos procedūroms.
„Patikimų sveikatos duomenų trūkumas riboja MTEPI ir inovacijų komercializavimo galimybes. Nuasmeninti duomenys padės apmokyti vieną iš mūsų sprendime naudojamų algoritmų, taip geriau užtikrinant terapinių procedūrų efektyvumą. Taip pat geriau suprasime Lietuvos sveikatos sistemos išlaidas, skirtas vėžio pacientams, šalutinių radioterapijos gydymo poveikių mastą. Suteikti duomenys – tai patikimas bei išsamus šaltinis, kuriuo galime remtis kurdami pacientui svarbų ir gydytojui padedantį sprendimą ir plėtros į kitas šalis, tokias kaip Vokietiją ir Prancūziją, strategiją“, – apie duomenų svarbą idėjos plėtojimui komentavo Neringa Šeperienė, startuolio „BrachyDose“ steigėja.
Pristačius šį pilotinį projektą vasarį, sulaukta 10 paraiškų. Sprendimą priėmė komisija, sudaryta iš pilotinį projektą inicijavusių organizacijų. Tai – „EIT Health RIS Hub Lietuva“ centras, iš dalies koordinuojamas Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU), LSMU ligoninė Kauno klinikos, LSMU Kauno ligoninė ir Vilniaus universiteto Santaros klinikų Biobankas, Valstybės duomenų agentūra, Inovacijų agentūra, advokatų kontora „Ellex“ ir rizikos kapitalo fondas „Baltic Sandbox Ventures“.
„Džiaugiamės šio projekto sėkme. Jis ne tik padėjo laimėtojui, bet ir įkvėpė kitus startuolius aktyviau naudoti sveikatos duomenis savo inovacijoms. Šiuo metu aktyviai bendradarbiaujame su dar dviem startuoliais, kurie artimiausiu metu inicijuos paraiškų teikimą Valstybės duomenų agentūrai. Taip pat gavome paraišką iš startuolio, kuris planuoja panaudoti biobanko duomenis savo idėjos vystymui. Dėl išskirtinės idėjos ir specifinio duomenų poreikio, partneriai nusprendė tęsti bendradarbiavimą su šiuo startuoliu. Tikime, kad netolimoje ateityje išgirsime dar ne vieną sėkmės istoriją, kuri dar labiau paskatins kurti duomenimis grįstas inovacijas“, – teigė Inga Kanapeckienė, „EIT Health RIS Hub Lietuva“ koordinatorė ir Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Sveikatos inovacijų vystymo centro projektų vadovė.
„Galimybė verslui saugiai pasinaudoti sveikatos duomenimis daugelyje pasaulio šalių dar tik vystoma, o Lietuvoje aktyviai teikiama jau antrus metus. Džiaugiamės, kad į Valstybės duomenų agentūrą kaip lygūs gali kreiptis ir garsūs universitetai, ir privatus sektorius, ir startuoliai. Kai gauname paraišką, mūsų komanda padeda klientui suprasti proceso teisinius niuansus, išgryninti idėją iki konkretaus duomenų poreikio, ir tada saugiai paruošia pačius duomenis, visada užtikrinant pacientų privatumą. „BrachyDose“ tema – sudėtinga, taigi, konsultavomės ir su Valstybinės ligonių kasos specialistais. Tikiuosi, kad šis projektas padės mūsų paslaugas padaryti dar skaidresnes, greitesnes ir patogesnes“, – teigė dr. Julius Juodakis, Valstybės duomenų agentūros Sveikatos duomenų komandos vadovas.
Sveikatos duomenys – raktas į inovacijų sėkmę
Šis projektas – žingsnis nuo diskusijų link tikslingo ir aktyvaus pakartotinio sveikatos duomenų panaudojimo inovacijoms. Projekto tikslas – skatinti gyvybės mokslų startuolius naudoti nuasmenintus sveikatos duomenis, taip ne tik mažinant atotrūkį nuo kitų Europos Sąjungos šalių, bet ir tampant lyderiais kurti inovacijas ar atlikti mokslinius tyrimus.
„Šis pilotinis projektas Lietuvoje sudaro svarbią sinergiją su „EIT Health“ paruošta Europos sveikatos duomenų erdvės įgyvendinimo ataskaita ir vykdomais veiksmais, siekiant sutelkti Europos sveikatos duomenis. Todėl mūsų iniciatyva ne tik integruoja vietines pastangas į platesnį europinį kontekstą, bet ir prisideda prie bendrų Europos Sąjungos tikslų – sukurti saugią ir efektyvią sveikatos duomenų erdvę, kuri skatins inovacijas, gerins pacientų priežiūrą ir stiprins sveikatos apsaugos sistemas visame regione“, – pabrėžė I. Kanapeckienė.
„Sveikatos duomenų naudojimas užima ypatingą vietą gyvybės mokslo sektoriuje: sveikatos duomenys yra žaliava, reikalinga mokslininkams, verslui kurti inovatyvius sprendimus sveikatos priežiūros sektoriuje, politikos formuotojams bei kitiems šios ekosistemos dalyviams, todėl jų įveiklinimas yra būtinas ir reikšmingas. Šiuo metu sveikatos inovacijų pažanga pasaulyje išgyvena aukso amžių – įgalinamos įvairios naujausios technologijos, efektyviai pasitelkiant duomenis gydymas tampa tikslingesnis, inovatyvesnis ir veiksmingesnis. Projekte pasirinkti nugalėtojai – startuolis „BrachyDose“ – yra puikus ir paveikus pavyzdys, kaip veiksmingai naudojant sveikatos duomenis, skatinamos skaitmeninės inovacijos bei didinamas Lietuvos konkurencingumas“, – antrino Sveikatos apsaugos viceministras Olegas Niakšu.
Tikslas – pilotą paversti ilgalaikiu mechanizmu inovacijoms skatinti
Tikimasi, kad šis pilotas padės ne tik išmokti pamokas, bet ir taps ilgalaikiu impulsu, padėsiančiu startuoliams efektyviau integruoti sveikatos duomenis į savo sprendimus ir taip kurti didesnę vertę visuomenei.
Sveikatos duomenų prieinamumas ir efektyvus jų naudojimas yra esminiai veiksniai, kurie gali pakeisti Lietuvos sveikatos inovacijų ekosistemą ir padaryti šalį konkurencingesnę globalioje rinkoje. Būtent todėl svarbu užtikrinti, kad sveikatos duomenys būtų naudojami atsakingai, laikantis visų teisinių ir etinių normų, ir tuo pačiu skatinti verslą maksimaliai išnaudoti šią unikalią galimybę.
Tarpsektorinė partnerystė buvo esminis projekto sėkmės veiksnys. „Esame labai dėkingi mūsų partneriams, kurie ne tik palaikė projekto idėją, bet ir aktyviai dalyvavo visame procese. Kiekvienas partneris prisidėjo savo neįkainojamu indėliu, siekiant šio sėkmingo rezultato. Mūsų bendros pastangos ne tik prisideda prie šio projekto sėkmės, bet ir atveria naujas galimybes tolesniam sveikatos duomenų panaudojimui inovacijoms skatinti“, – pridūrė I. Kanapeckienė.
Nuotr. Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Sveikatos inovacijų vystymo centro.
Atnaujinimo data: 2024-10-04
Taip pat skaitykite:
7-ajame EBPO forume – gerovės vertinimo metodų tobulinimas besikeičiančiame pasaulyje
Europos statistikos diena: oficialioji statistika kaip langas į visuomenės pažinimą
Prasidėjo registracija į 2025 m. Europos statistikos konkursą
Agentūroje apsilankė Vakarų Balkanų užimtumo tarnybų atstovai
Europos statistikos suinteresuotųjų šalių konferencijoje svarstyti gerovę matuojantys rodikliai